Av. Şerif Yılmaz

SORU: Avusturalya’da yaşıyorum ve çifte vatandaşım. 2001‘de 15000 Mark karşılığında bir ay Ankara‘da bedelli askerlik yapmıştım. 10000 Mark Agustos 2001‘de ödedim ancak geri kalan taksidi ödeyemedim.  Geçen hafta durumumla ilgili MSB Ankara‘yı ve askerlik şubemi aradım. Bana daha önce silah altına alındığımdan dolayı dövizle askerlik hizmetinden yararlanamayacağımı söylediler. Konsolosluk da aynı şeyi söyledi. Halen yurtdışında yaşıyorum. İş ve ailevi sebeplerden dolayı tekrar askere gitmem biraz zor şu anda. Tabiki Türkiye‘ye gitmek istiyorum, acaba herhangi bir altarnatif var mı? Yoksa Mehmetlerin amcası olarak askere mi gideceğim? Burhanettin K.- Avusturalya

CEVAP: Burhanettin bey 2001 yılında Türkiye’deki bedelli askerlik imkanından faydalanarak başvuruda başvurmuşsunuz. Tabiki 1111 sayılı Askerlik Kanununa göre geri kalan bedeli zamanında yatırmadığınızdan bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılmışsınız.

Şu iyi anlamak gerekir ki, bedelli askerlik hizmeti ile dövizli askerlik hizmeti usulleri birbirinden farklıdır. Şartları ve tabi oldukları mevzuatta farklıdır.

Anlaşılan o tarihte çıkarılan kanun hükümlerine göre şartları oluşturmuş ve başvurmuşsunuz. Yetkililer de sizin başvurunuzu kabul etmiş ve sizi bir aylık temel askerlik eğitimine almış.

Şimdi ise dövizli askerlik hizmetinden faydalanmak istiyorsunuz. Oysa 1111 sayılı Askerlik Kanunun Ek-1 maddesi ile 23.02.2008 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Dövizle Askerlik Hizmeti Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin 5.maddesine göre dövizli askerlik hizmetinden faydalanmanın bir şartı da „Dövizle askerlik hizmeti dışında diğer askerlik hizmet şekillerinden biri ile yurtiçinde silah altına alınmamış olmak“ şeklindedir.

Dolayısyla siz daha önce dövizli askerlik hizmeti DIŞINDA diğer bir askerlik usülü olan „bedelli askerlik hizmeti“ usulüne göre yurtiçinde silah altına alındığınızdan dövizle askerlik hizmetinden faydalanmanız hukuken mümkün değildir. Bu nedenle davayla da bu hak alınamaz. Maalesef konsolosluğun ve diğer yetkililerin size verdiği bilgi doğru.

Avusturalya’da (şayet yaptı iseniz) yapılan askerlik hizmeti dolayısyla çifte vatandaş olarak Türkiye’de askerlikten muaf olmanız da sözkonusu değildir.

Eğer askerliğe elverişsizlik (çürük raporu) durumunuz yoksa yaşınız ne olursa olsun askerliğinizi eğitim durumunuza göre normal statüde yapmak zorundasınız. Yani Mehmetçiklere amca olacaksınız.

Av. Şerif Yılmaz

*Daha fazla bilgi için İletişim bilgilerine bakınız. Yazılı veya sözlü (Büroda, telefonda veya mail yolu ile) danışmalar § 34 I 1 RVG gereğince ücrete tabidir.